Kiszonki są bogatym źródłem witamin - sprawdź jakie mają korzyści zdrowotne!

0
Kiszonki są bogatym źródłem witamin - sprawdź jakie mają korzyści zdrowotne!

Natura pomaga nam dbać o zdrowie, dając nam cud fermentacji, którego efektem są kiszone warzywa i owoce - naturalne lekarstwo
Kiszonki są znane już od bardzo dawna - nasze babcie i prababcie od dekad korzystają z ich zdrowotnych właściwości.
Zawierają szereg witamin, cennych minerałów i błonnika oraz bakterie kwasu mlekowego, będące naturalnym probiotykiem.
Różne rodzaje kiszonek zawierają takie substancje jak witamina C, A, E i K. To prawdziwe bomby witaminowe - łyżka kiszonej kapusty ma 2 razy więcej witaminy C niż pół cytryny.
Kiszonki są bogatym źródłem witamin z grupy B. Zawierają także sole mineralne i organiczne związki siarki, które dodatkowo wzmacniają skórę, włosy i paznokcie. Są źródłem takich pierwiastków jak potas, wapń, fosfor i magnez, a procesy fermentacyjne i środowisko kwaśne wspierają ich przyswajanie..
Wspierają również wchłanianie żelaza do organizmu i wpływają korzystnie na układ nerwowy.
Dzięki dużej zawartości witaminy C, kiszone produkty wspomagają odporność
Probiotyczne działanie kiszonek wspiera układ immunologiczny, jest pomocne przy infekcjach i alergiach.
Prawidłowy rozrost flory bakteryjnej chroni przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów, zapobiega rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Jedzenie kiszonek wpływa na poprawę stanu ogólnego naszego żołądka i usprawnia pracę jelit. Produkty fermentowane likwidują niestrawność, pomagają leczyć zgagę, stanowią świetną kurację oczyszczającą.
Kiszonki pomagają nam zwalczać pasożyty, wrogie bakterie i grzyby oraz hamują procesy oksydacyjne.
Dzięki temu, że kiszonki usprawniają trawienie i przyspieszają metabolizm ale również dają poczucie sytości, są skuteczne w odchudzaniu.
Wpływają na zmniejszenie ilości cholesterolu we krwi i regulują poziom cukru.
Spożywanie kiszonek poprawia pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego oraz wspiera gospodarkę mineralną i wodno-elektrolitową organizmu.
Warto jednak pamiętać, że kiszonki są bogatym źródłem sodu, dlatego osoby z nadciśnieniem i cierpiący na nietolerancję histaminy powinny z nich zrezygnować.
Kiszenie to również doskonały sposób konserwowania żywności, umożliwiający jej spożywanie bez dalszej obróbki. Zimą, gdy świeże owoce i warzywa nie są dostępne, sięgajmy po wyroby kiszone.
Mówiąc o kiszonkach należy też wspomnieć o zakwasach. Są to produkty otrzymywane również w wyniku aktywności bakterii. Popularne zakwasy to zakwas na żur, zakwas chlebowy, czy zakwas buraczany.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl